Prof. Dr. Nihat Berker
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
MIT Emeritus Professor of Physics
Sabancı Üniversitesi Rektörü (2009-2016).

[email protected], [email protected]
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker

Zoom Dersleri: Çarşamba günleri 20:00-22:00, 7 Ekim – 23 Aralık 2020

İlk ders: Çarşamba 7 Ekim 2020                                 Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.

Bilgi için her zaman 7/24 arayabilirsiniz: 0532-310-0554  [email protected], [email protected] http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/, http://web.mit.edu/physics/berker
    
Kendini anlamak, etrafındaki kişileri anlamak, ortamını anlamak, hislerini anlamak, bütün bu konularda yanıldığını anlamak, bir başkasının aynı evrelerden geçmesi ve bizi kuvvetle etkileyen eylemleri olması; değişimi anlamak, uymak, uyar gibi yapmak; yaşamımızda olağan ve güçlü olaylardır.  Edebiyata yansımalarını çalışacağız:

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk 

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit

Kozmikomik Öyküler, Italo Calvino

Zor Sevdalar, Italo Calvino

Solaris, Stanislaw Lem

Ölümlü Makinalar, Stanislaw Lem

Ders, herkese açıktır.  Derse devam için, zoom derslerine katılım, okuma ödevlerini, sınıf yazılarını, sınavları, dönem ödevini yapmak mutlaka gerekmektedir. Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.  Derse katılım için http://acik-ders.khas.edu.tr adresine başvurulmalıdır.  Başvurunuza 8 saat içinde cevap verilecektir. Derse kabul edilip kayıt olanlar için, kabuldan hemen sonra yatırılması gereken geri verilmez 300 TL kayıt ücreti vardır.  Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.  Her hafta kitaplardan okuma ödevi olacaktır.  Her hafta 200 sayfa civarında okumaya hazır değilseniz, kesinlikle başvurmayın ve okumaya hazır bir başkasının yerini almayın.  

Sınıf yazısı: Her hafta notlandırılan bir sınıf yazısı olacaktır. Dönem ödevi: Romanların biyografik, siyasi, sosyal ve kültürel çerçevesi üzerine.  Dönem ortası ve sonu sınavları olacaktır. Nota katkılar: Sınıf yazıları 40%, dönem ödevi 15%, arasınav 20%, dönem sonu sınavı 25%.

Başarılı katılımcılara Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir.  Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya tavsiye mektubu yazılabilir.