Prof. Dr. Nihat Berker
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
YÖK Başkan Danışmanı ve TEBİP Temel Bilimler Üstün Başarılılar Programı Koordinatörü
MIT Emeritus Professor of Physics
Sabancı Üniversitesi Rektörü (2009-2016).

nihatberker@khas.edu.tr, anberker@mit.edu
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker

Dersler: Çarşamba 20:00-22:00, 12 Ekim 2022 – 11 Ocak 2023

İlk Ders:
12 Ekim 2022 Çarşamba

Gılgamış
W. Shakespeare
T.S. Eliot
R. Frost
W. Szymborska
M. Sarton
P. Verlaine
A. Rimbaud
C. Cavafy
Baki
Fuzuli
Nedim
Dede Efendi
Yahya Kemal

Ders, herkese açıktır. Derse devam için, aktif katılım ve çalışma gerekmektedir: Zoom derslerine katılım, haftalık ödevleri, sınıf yazılarını, sınavları, dönem ödevini yapmak mutlaka gerekmektedir. Ders ve okumalar Türkçe olacaktır. Derse katılım için https://acik-ders.khas.edu.tr/basvuru/evrensel-siir adresine başvurulmalıdır. Başvurunuza 6 saat içinde cevap verilecektir. Derse kabul edilip kayıt olanlar için, kabuldan hemen sonra yatırılması gereken geri verilmez 500 TL kayıt ücreti vardır. Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.

Haftalık ödev ve sınıf yazısı: Her hafta notlandırılan bir ödev ve sınıf yazısı olacaktır. Dönem ödevi: Şiirlerin biyografik, siyasi, sosyal ve kültürel çerçevesi üzerine. Dönem ortası ve sonu sınavları olacaktır. Nota katkılar: Haftalık ödevler 20%, haftalık sınavlar 25%, dönem ödevi 10%, arasınav 20%, dönem sonu sınavı 25%.


Başarılı katılımcılara, Türkçe ve İngilizce, Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir.  Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya tavsiye mektubu yazılabilir.
 

Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya: Dinamolar! dersinin ve Trabzon, Of, Rize: Dinamolar! dersinin yerinde tetkik gezilerinin başarıyla gerçekleşmesinden sonra, Dünya Edebiyatı: Evrensel Şiir, Geniş Zamanda ve Geniş Coğrafyada Kadir Has Üniversitesi tarafından sunulan ve olağanüstü katılım almış olan HAD: HERKESE AÇIK Derslerin 15.sidir. KHAS Herkese Açık Derslerden Nihayet Durukanoğlu tarafından oluşturulmuş “Alkibiades”, “Kayseri: Dinamo!”, “Eskişehir: Dinamo!”, “Trabzon, Of, Rize: Dinamolar” ve N. Berker’in “Phase Transitions and Renormalization Group” ders kitaplarını ve Arttırılmış Mekanik, Elektrik Manyetizma, Faz Geçişleri ve Renormalizasyon Grubu Teorisi,
Kuantum Mekanik dersleri için Nihat Berker’den 126 tane ders videosunu ücretsiz indirmek için: http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/, http://web.mit.edu/physics/berker/ 

 

Gelecek Programlar

  • KHAS 16. Herkese Açık ders: Manisa, Aydın, Denizli: Dinamolar! (Bahar 2023)
  • KHAS 17. Herkese Açık ders: H. Ibsen ve P. Claudel: Orta-Üst Sınıfın Suçlulukları, Korkuları, Aydınlanması (Güz 2023)
  • KHAS 18. Herkese Açık ders: Erzurum, Erzincan, Sivas: Dinamolar! (Bahar 2024)