Prof. Dr. Nihat Berker
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı,
MIT Emeritus Professor of Physics.

nihatberker@khas.edu.tr, anberker@mit.edu
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker

Dersler :
Çarşamba günleri 20:00-22:00
10 Ekim 2018 – 30 Ocak 2019

Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.

İlk Ders:
Çarşamba 10 Ekim 2018

Yalın dili ve güncel zamanlamasıyla, Reşat Nuri Güntekin erken Cumhuriyet’in modern yazarları arasında bilinir. Ancak bütün romanlarında, Cumhuriyet’in kadınlara hemen ve Avrupa’nın çok ilerisinde verdiği hak ve özgürlükleri kullanan kadınların ve ailelerinin acımasızca küçüklendiği ve cezalandırıldığı  görülür.  Buna karşın, daha önceki Osmanlı döneminden ve üst sınıf elit dili kullanan Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu ve Mai ve Siyah başyapıtlarının tümünde, kadınlara ve gençlere çok anlayışlı bakan cessur ve modern bir anlatım görülmektedir.  Ayrıca, günümüze maalesef sızmış kadın düşmanlığının geniş başlangıcı, Ömer Seyfettin’de görülmektedir.

Bir Kadın Düşmanı, Acımak, Yaprak Dökümü, Ateş Gecesi, Dudaktan Kalbe, Damga, Çalıkuşu, Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin
Aşk-ı Memnu, Mai ve Siyah, Halit Ziya Uşaklıgil
5 Kısa Hikaye (Beyaz Lale, Harem, Zeytin Ekmek, Koleksiyon, Gurultu) Ömer Seyfettin

Ders, herkese açıktır.  Derse katılım için okuma ödevlerini, sınıf yazılarını, sınavları, dönem ödevini yapmak mutlaka gerekmektedir.  Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.  Derse katılım için http://acik-ders.khas.edu.tr adresine başvurulmalıdır.  Derse kabul edilip kayıt olanlar için, kabuldan hemen sonra yatırılması gereken geri verilmez 250 TL kayıt ücreti vardır.  Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.  Her hafta kitaplardan okuma ödevi olacaktır.  Her hafta 200 sayfa civarında okumaya hazır değilseniz, kesinlikle başvurmayın ve okumaya hazır bir başkasının yerini almayın.  Sınıf yazısı: Her hafta notlandırılan bir sınıf yazısı olacaktır. Dönem ödevi: Romanların siyasi, sosyal ve kültürel çerçevesi üzerine.  Dönem ortası ve sonu sınavları olacaktır. Nota katkılar: Sınıf yazıları 40%, dönem ödevi 15%, arasınav 20%, dönem sonu sınavı 25%.
Başarılı katılımcılara Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir.  Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya tavsiye mektubu yazılabilir.