Prof. Dr. Nihat Berker
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı,
MIT Emeritus Professor of Physics,
Sabancı Üniversitesi Rektörü (2009-2016)
.

nihatberker@khas.edu.tr, anberker@mit.edu
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker

Dersler :
Çarşamba günleri 20:00-22:00,
2 Ekim – 18 Aralık 2019

Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.

İlk Ders:
Çarşamba 2 Ekim 2019

Türkiye’nin insan, ekonomi, kültür dinamosu olarak, modern Kayseri öğrenilecektir.  Ders, bir ortak çalışma olarak yürütülecek ve sonucu ortak yazarlı elektronik bir doküman olarak çıkacaktır:

  1. Kayseri’nin modern tarihi.
  2. Kent haritası, mahalleler, değişimler.  İl haritası, ilçe bağlantıları.
  3. Ekonomi: Kayseri içinde, Kayseri’den Türkiye ve Dünyaya.
  4. Eğitim yapısı: üniversiteler, liseler, ilk öğretim.
  5. Sağlık hizmetleri ve araştırmaları.  Dünyaya katkılar.
  6. Belediye ve diğer idari yapılar.  Siyasi yapı.
  7. Kayserispor ve diğer spor.
  8. Nüfus. Kayseri’den Türkiye ve Dünyaya Kişiler.

Ders, herkese açıktır.  Derse devam için, aktif katılım ve çalışma gerekmektedir:  Yukarıdaki konular, küçük ekiplerin projesi, sunumu, tüm sınıfın tartışması ve katkısı, herkesin yazacağı ve notlandırılacak özgün bir sınıf yazısı olarak, ayrıntılı işlenecektir.

Derse katılım için buradan başvuru yapılmalıdır.  Başvurunuza 10 saat içinde cevap verilecektir.  Derse kabul edilip kayıt olanlar için, kabuldan hemen sonra yatırılması gereken geri verilmez 250 TL kayıt ücreti vardır.  Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.

Ayrıca, 21-26 Aralık tarihlerinde Kayseri’ye yerinde öğrenme staj gezisi düzenlenecektir  (Bu geziye katılmak zorunlu değildir.)  Gezi için sponsor aranmaktadır, ancak ayrıca bir ücret olabilir.  

Derste dönem ortası ve dönem sonu sınavları olacaktır. Nota katkılar: Sınıf yazıları 40%, dönem projesi 25%, dönem ortası sınavı 15%, dönem sonu sınavı 20%

Başarılı katılımcılara Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir. Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya tavsiye mektubu yazılabilir.
 

Kayseri: Dinamo! dersi, Kadir Has Üniversitesi tarafından sunulan ve olağanüstü katılım almış olan HERKESE AÇIK derslerin 9.sudur. Kadir Has Üniversitesi 10. Herkese Açık ders: Eskişehir: Dinamo! (Bahar 2020)