Prof. Dr. Nihat Berker
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
YÖK-TEBİP Temel Bilimler Üstün Başarılılar Programı Kurucu Koordinatörü
MIT Emeritus Professor of Physics
Sabancı Üniversitesi Rektörü (2009-2016).

[email protected], [email protected]
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker

Dersler: Çarşamba 20:00-22:00,    15 Kasım 2023 – 21 Şubat 2024

 

İlk Ders:
15 Kasım 2023 Çarşamba

Online Orta Üst Sınıfın Suçlulukları, Korkuları, 
Sözde Aydınlanması: Ibsen ve P. Claudel

Henrik Ibsen:  Bir Halk Düşmanı;  Hedda Gabler;  Nora Bir Bebek Evi;  Yaban Ördeği;  Hayaletler
Paul Claudel:  L’Échange, L’Otage, Le Pain Dur, Le Père Humilié, Partage de Midi, 
                        Le Soulier de Satin, L’Annonce Faite à Marie
Bahar Akpınar:  Ibsen’in Sıradışı Kadınlar

Konular: Bir Halk Düşmanı, Hedda Gabler, Nora Bir Bebek Evi, Yaban Ördeği,Hayaletler, Catilinia, Denizden Gelen Kadın, Peer Gynt, Brand, Rosmelsholm, John Gabriel Borkman, Yapı Ustası Solness, Biz Ölüler Uyanınca, Ibsen’in Sıradışı Kadınları, Ibsen biyografi, Norveç 1700-1914, Isveç 1700-1914, İsveç Silah Sanayisi, Danimarka 1700-1914, Edvard Munch, Edvard Grieg, August Strindberg, M. Curie Nobelleri, Kadın Hakları Norveç, Çocuk Hakları Norveç, İşçi Hakları Norveç, Kadın Hakları İsveç, Çocuk Hakları İsveç, İşçi Hakları İsveç, Paul Claudel, Partage de Midi, L'échange, Le Soulier de Satin, L'Otage, Le Pain Dur,  Le Pere Humilié, L'Annonce Faite à Marie, Camille Claudel, Auguste Rodin, Fransa 1820-1914, Kadın Hakları Fransa, Fransız Sömürgeleri

Ders, herkese açıktır.  Derse devam için, aktif katılım ve çalışma gerekmektedir:  Zoom derslerine katılım, haftalık ödevleri, sınıf yazılarını, sınavları, sunumlu dönem ödevini yapmak mutlaka gerekmektedir.  Ders ve okumalar Türkçe olacaktır.  Derse katılım için https://acik-ders.khas.edu.tr  adresine başvurulmalıdır.  Başvurunuza 6 saat içinde cevap verilecektir.  Derse kabul edilip kayıt olanlar için, kabuldan hemen sonra yatırılması gereken geri verilmez 750 TL kayıt ücreti vardır.  Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.

.   Haftalık ödev ve sınıf yazısı: Her hafta notlandırılan bir ödev ve sınıf yazısı olacaktır. Dönem ödevi: Yazarların biyografik, siyasi, sosyal, kültürel çerçevesi ve diğer eserleri üzerine.  Dönem ortası ve sonu sınavları olacaktır.  Nota katkılar: Haftalık ödevler 20%, haftalık sınavlar 25%, dönem ödevi 10%, arasınav 20%, dönem sonu sınavı 25%. Başarılı katılımcılara, Türkçe ve İngilizce, Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir.  Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya, Türkçe ve İngilizce, tavsiye mektubu yazılabilir.

(Daha Daha da) Arttırılmış Dünya Edebiyatı:  Evrensel Şiir, Geniş Zamanda ve Geniş Coğrafyada (47 Şair) Kadir Has Üniversitesi tarafından sunulan ve olağanüstü katılım alan HAD 15. dersinden sonra, Orta Üst Sınıfın Suçlulukları, Korkuları, Sözde Aydınlanması: Ibsen ve P. Claudel HAD 16. dersidir. KHAS Herkese Açık Derslerden Nihayet Durukanoğlu tarafından oluşturulmuş: “Alkibiades”, “Kayseri: Dinamo!”, “Eskişehir: Dinamo!”, ”Trabzon, Of, Rize: Dinamolar!”, ”Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya: Dinamolar! Hatıra, Derin Hüzün, Gelecek” ders kitaplarını ve N. Berker’in Arttırılmış Mekanik, Arttırılmış Elektrik Manyetizma, Faz Geçişleri RG, Kuantum Mekanik dersleri için 126 tane ders videosunu; “Phase Transitions and Renormalization-Group Theory” ders kitabını, MIT’de vermiş olduğu derslerin (MIT derslerim 1349 sayfa) ders notlarını, sınavlarını ve ödevlerini, çözümlerini ücretsiz indirmek için:
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/, http://web.mit.edu/physics/berker/      


Bilgi için 7/24 arayın:  [email protected], 0532-310-0554